Cover Image

Jak dbać o samochód po gwarancji?

Kwiecień 8, 2020
Czas czytania: 3 minut

Właściciele aut wraz z zakończeniem okresu gwarancyjnego zastanawiają się, czy ich auto będzie potrzebowało w dalszym ciągu systematycznych przeglądów – obowiązkowych wcześniej, aby utrzymać gwarancję. Należy pamiętać, że nie unikniemy okresowych kontroli stanu pojazdu nawet po tym czasie. Natomiast, skoro nasz pojazd przestaje obejmować gwarancja, to warto powierzyć go zakładowi mechanicznemu zapewniającemu serwis pogwarancyjny.

 

Dlaczego regularne przeglądy auta są ważne?

Najważniejszą kwestią dla każdego kierowcy i posiadacza samochodu powinno być bezpieczeństwo podczas jazdy. Samochód jest nam dzisiaj niezbędny do codziennego funkcjonowania, trudno się bez niego obyć zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego należy dokładać wszelkich starań, aby jego stan był nienaganny, gdyż tylko sprawne auto nie będzie stanowiło zagrożenia dla nas i dla naszych bliskich. Każda usterka, niepokojąca zmiana w charakterze pracy pojazdu, powinny nas skłonić do wizyty w serwisie samochodowym.

Jednak nie zawsze musimy czekać do momentu, aż pojawi się awaria, by oddać samochód w ręce mechanika samochodowego. Dobrą praktyką jest przestrzeganie corocznych przeglądów samochodów. Wówczas kontroli zostanie poddany stan silnika oraz poszczególnych układów: hamulcowy, kierowniczy, napędowy, paliwowy itd. Wizyta w warsztacie mechanicznym to okazja do wymiany filtrów, oleju, płynu hamulcowego. Nie należy też zapominać o serwisie klimatyzacji oraz ocenie stanu opon. Dodatkowo warto odświeżyć wnętrze samochodu dzięki zastosowaniu ozonowania.

 

Jak wybrać serwis pogawrancyjny?

Oczywiste jest zatem, że wraz z wygaśnięciem gwarancji, nie przestajemy dbać o samochód. Jeśli chcemy zrezygnować z obsługi w autoryzowany serwisie samochodowym, to stoimy przed wyborem nowego warsztatu samochodowego. Skutecznym pomysłem jest wybranie zakładu specjalizującego się w serwisie pogwarancyjnym samochodów konkretnej marki lub przynależących do tej samej grupy, na przykład do Volkswagena. Zyskujemy wówczas pewność, że nasze auto trafi pod opiekę specjalistów doskonale znających konstrukcję i rozwiązania technologiczne danej marki. Poza tym w takim serwisie mechanicznym dostępne będą odpowiednie części zamienne oraz niezbędne do diagnostyki pojazdów komputery wraz z adekwatnym oprogramowaniem. Jednak w niezależnych serwisach samochodowych oprócz najnowszej techniki znajdziemy doświadczenie – nieodzowne w naprawianiu wszelkich nietypowych usterek, a przydarzających się w coraz starszym aucie. Pamiętajmy, że pracujący w serwisach pogwarancyjnych mechanicy, to prawdziwi pasjonaci, których wiedza i praktyka uratują nasz budżet wówczas, gdy dokonają naprawy części, zamiast proponować kosztowną wymianę całego podzespołu.