Cover Image

Na czym polega komputerowa diagnostyka samochodu?

Październik 5, 2020
Czas czytania: 3 minut

Rosnąca ilość elektronicznych podzespołów we współczesnych autach, sprawia, że w ostatnich latach rośnie rola diagnostyki komputerowej samochodów. Obecnie jest to standardowa procedura, dzięki której łatwo wychwycimy większość błędów podzespołów pojazdu oraz przeanalizujemy dokładnie ich działanie. Dowiedz się, na czym polega.

Rola komputerowej diagnostyki samochodowej

Nowoczesne samochody posiadają wbudowane sterowniki, które zarządzają pracą poszczególnych elementów. Zamontowane w autach komputery przechowują w pamięci kluczowe informacje (w postaci kodów błędu), które mogą zostać odczytane przez popularne urządzenia służące do diagnostyki komputerowej. W krajach europejskich od lat dziewięćdziesiątych obowiązuje jeden wspólny standard gniazd, dzięki którym podłączymy sprzęt diagnostyczny do samochodu. Mowa o złączu OBD 2. Choć w internecie jest coraz więcej porad dotyczących samodzielnego wykonania diagnostyki samochodowej, warto udać się z tym do serwisu, najlepiej specjalizującego się w pojazdach danej marki, który posiada wyspecjalizowany sprzęt do sprawdzania stanu pojazdu. W naszym pogwarancyjnym serwisie dokonujemy diagnostyki i napraw samochodów należących do koncernu Volkswagena t. j. VW, Skoda i Audi.

Dzięki diagnostyce komputerowej możemy uzyskać informacje o stanie technicznym pojazdu oraz sprawdzić usterki m.in. następujących podzespołów:

  • sterownik silnika (gaśnięcie, trudności w odpaleniu, nierówna praca),
  • nieszczelność układu paliwowego,
  • problemy z czujnikami zderzenia pasażera i kierowcy,
  • problemy z poduszką powietrzną,
  • nieprawidłowy obwód napięcia pasów bezpieczeństwa,
  • awarie układu hamulcowego.

Diagnostyka przeprowadzona w wyspecjalizowanym serwisie pozwoli nam znaleźć i usunąć przyczynę awarii oraz uniknąć zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. Specjalista zdecyduje czy uszkodzony element należy i można naprawić, czy właściwsza będzie wymiana.

Bat na oszustów

Wielu nieuczciwych sprzedawców samochodów przed sprzedażą, fałszuje informacje o stanie pojazdu. Cofanie liczników czy sprzedawanie pokolizyjnych pojazdów jako „bezwypadkowych” jest niestety dość częstą praktyką. Z pomocą przychodzi diagnostyka komputerowa – przed zakupem samochodu na rynku wtórnym warto sprawdzić pojazd w wyspecjalizowanych warsztacie, dzięki czemu poznamy jego stan techniczny i dowiemy się, czy podawane przez handlarza informacje są rzetelne i prawdziwe.