Cover Image

Podnośnik jako niezbędny element wyposażenia warsztatu samochodowego

Sierpień 24, 2020
Czas czytania: 3 minut

Podnośnik samochodowy to część niezbędnego wyposażenia warsztatu samochodowego, bez którego wykonanie bardziej skomplikowanych napraw przez mechanika jest właściwie niemożliwa. Jest on podstawowym narzędziem służącym we wszelkich naprawach oraz przeprowadzaniu badań diagnostycznych pojazdów. Dzięki niemu bez problemu dostaniemy się do podwozia oraz układu zawieszenia (czyli połączenia kół z resztą auta) samochodu, niezależnie od wielkości.

Do czego służy podnośnik samochodowy?

Podstawą funkcją podnośnika samochodowego w warsztacie samochodowym, jest umożliwienie podniesienia pojazdu z ziemi i utrzymanie go przez długi czas na odpowiedniej wysokości, w celu umożliwienia dokonania niezbędnych napraw, zarówno niewielkich awarii jak i skomplikowanych prac mechanicznych. Podnośniki mogą podnosić nie tylko całe pojazdy, ale i ich poszczególne elementy takie jak np. skrzynia biegów lub silnik. Mechanik uzyskuje łatwy dostęp do konkretnych części auta.

Rzadziej spotykamy podnośniki w przydomowych garażach, szczególnie gospodarstwach domowych, dysponujących więcej niż jednym autem.

W warsztatach samochodowych można spotkać różne rodzaje podnośników. Najpopularniejsze z nich to:

  • podnośnik trapezowy – niewielki, stosunkowo mało bezpieczny, używany przy mniej wymagających zadaniach,
  • podnośnik nożycowy – występujący również w wersjach mobilnych, łatwych do przenoszenia,
  • podnośnik kolumnowy – w tej chwili najpowszechniej używane w warsztatach, pozwalają na podniesienie pojazdu za pomocą ramion. Dzielą się na jednokolumnowe, dwukolumnowe i czterokolumnowe. Są wyposażone w siłowniki hydrauliczne, wprawiające konstrukcję w ruch, przy użyciu cieczy,
  • podnośnik słupkowy – sprawdzi się przy naprawie mniejszych usterek. Jego zaletą jest niewielki rozmiar, duży udźwig, wadą jest słaba stabilność i niska wysokość.

Przy wyborze podnośnika do warsztatu znaczenie ma udźwig – powinien być odpowiednio duży, aby unieść pojazd. Przykładowo Skoda Octavia w wersji Kombi waży 2131 kg, więc podnośnik powinien posiadać udźwig co najmniej 2,5 ton.

W naszym serwisie w Krakowie dysponujemy dwoma podnośnikami samochodowymi, co sprawia, że jesteśmy w stanie dużo szybciej i sprawniej wykonać prace naprawcze.